Dbaj o środowisko - recykling tworzyw sztucznych

Tworzywo sztuczne - pojęcie funkcjonuje obok często spotykanego określenia potocznego "plastik".

Segregując odpady, dbamy o środowisko głównie  dlatego, że zmniejszamy ilość odpadów które trafiają na wysypiska.  Pamiętajmy jednak, że odpady takie jak plastiki to surowiec wtórny, które ze względu na swoją wartość w ogóle nie powinny na nie trafiać. To jeden z niewielu surowców, który nie tylko można powtórnie przerobić poprzez odzysk na nowe wyroby (wówczas zaoszczędzone zostają zasoby ropy naftowej z których produkuje się tworzywo pierwotne)  ale również odzyskać zmagazynowaną w nim energię, wykorzystując go do produkcji paliw alternatywnych  a wtedy zasoby naturalne chronione są w sposób bezpośredni. Aby było to możliwe plastikowy odpad musi zostać zebrany, a o to może zadbać każdy prowadząc segregację  na co dzień.

 

W celu uproszczenia recyklingu tworzyw sztucznych został wprowadzony przez Society of the Plastics Industry Inc (USA)' w 1988r. kod oznaczania tych tworzyw. Poniższe symbole ułatwiają ich sortowanie w sortowniach odpadów oraz dodatkowo informują też konsumentów z jakim tworzywem mają do czynienia.

Jeżeli masz pewność, że dany produkt jest wykonany z tworzywa bądź zauważysz na nim powyższy znak – pamiętaj utylizując go o wrzuceniu do pojemnika z napisem – „plastik”.


Powrót [-]
Klasyfikacja palności tworzyw sztucznych